Enjoy the little things

Ladovská zima

8. ledna 2017 v 19:58 | Avelíšek |  Téma týdne


Mrzne a tiše sněží, ale doma je hezky teploučko. Na nohách mám chlupaté spací ponožky, jsem zabalená v chlupaté dece, na stolečku horký čaj, a venku mrzne jak když praští. Dnes ráno o půl páty bylo u nás-27 °C. Je taková ladovská zima. Sedím u okna a poslouchám ten zvuk. To už jsem dlouho neslyšela, co to je?
Tak konečně na nový rok přišla pořádná dávka sněhu…jako kdysi, když jsem byla malá. Sníh byl tenkrát úplně normální věc. Když jsme chtěli jít ráno do školy, museli jsme si odcházet sníh, který byl až nad futrama. Ve škole jsme se někdy učili i v zimních bundách a někdy byli taky "uhelné prázdniny."
Živě si pamatuji, že když jsem šla v zimě ze školy, tak na kopci zvaném Kozina jsem zastavila a s ostatníma děckama jsme na aktovkách nebo i na prdeli jezdili nahoru i dolů…
Domů jsem přišla skoro za tmy, pár pohlavků za uši a plno nadávek vždycky stálo za to, si to druhý den zopakovat, ne? Horší byly ty zmáčené sešity a žákajda….blbě se sušily.

Ale co, s kamarádkou Zuzanou jsme sjely také kdejakou poledovici. Zkoušely jsme to po zadku i na stojáka po nohách. Nejlepší ledovice byla na kopci u autobusáku….Polívaly jsme ji i vodou aby byla delší a lepší. Jezdit na ní bylo fičák, ale mělo to malý háček. Ledovice byla na chodníku a ten vedl z města na autobusák. Dost frekventované místo a lidi hodně nadávali.
Prostě vzpomínek je plno.

Dnes ale děcka neví skoro co je to sníh, když ho napadne 3 cm, už je to kalamita. Takže teď, když napadlo sněhu aspoň trochu víc, a mrzne jak když praští si ho užívám. Konečně můžem vytáhnout boby a sáně. Na kopcích se lyžuje, pod kopcem se popíjí horký grog na zahřátí, prostě krásná zimní idylka. Ale teď už se jdem projít i my dva. Procházíme se po té naší vesničce, kolem zamrzlých a zasněžených roubenek. Brodíme se sněhem, venku už se trochu stmívá, začíná foukat. Už zase…."slyšíš ten zvuk? " povídám Peťovi.

"Ano slyším, to je přece Meluzína" odpověděl a já se zamysela. Tohle slovo jsem už od dlouho, opravdu dlouho vlastně neslyšela…Meluzína…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama